Po kliku miesiącach przygotowań, w ostatnią niedzielę w Porcie Lotniczym Poznań po raz pierwszy na świecie została zastosowana metoda szybkiego testowana pasażerów RT LAMP wykorzystująca opracowane przez Centrum Badań DNA rozwiązanie CBDNA LAB SYSTEM. Wykonany metodą RT LAMP test genetyczny oraz opracowany przez zespół Centrum system informatyczny zadziałał prawidłowo, bez żadnych zarzutów.

System jest niezbędny do prawidłowego przeprowadzenia procedury badania, zakończonej wysłaniem elektronicznego wyniku testu do pasażera. Dodatkowo, każdy pasażer odebrał wynik testu w formie papierowej zarówno w języku polskim jak i angielskim.

Cała operacja została przeprowadzona bez zarzutów. Zadziałały wszystkie wcześniej opracowane procedury. Czas wykonania testu, od wypełnienia odpowiedniego formularza do otrzymania testu wyniósł kilkanaście minut. Po wdrożeniu rekomendowanego przez IATA rozwiązania, które połączy system rezerwacyjny linii lotniczych z CBDNA LAB SYSTEM, czas skróci się o następne kilka minut.

Jest to niezwykle ważne, bo największym problemem w testowaniu genetycznym na całym świecie jest skomplikowana i czasochłonna „biurokratyczna” procedura  przy wydaniu wyniku oraz wszystkie prawne obostrzenia wynikające z RODO.

Testy przeprowadzone były wśród pasażerów linii lotniczych KLM, którzy udali się z lotniska w Poznaniu do Amsterdamu. Operacja była wspólnie zaplanowana i zaakceptowana przez Port Lotniczy Poznań oraz władze holenderskiego przewoźnika. Warto zaznaczyć, że KLM to najstarsze na świecie linie lotnicze, wchodzące w skład holdingu AIR FRANCE-KLM. W skład wchodzą między innymi największe w Azji linie China Southern Airlines, amerykańskie Delta Air Lines, włoskie Alitalia czy rosyjski Aeroflot.

Od ubiegłego tygodnia każdy pasażer udający się do Holandii musi mieć wykonany test genetyczny z negatywnym wynikiem. Dopuszczone są dwie opcje. Pierwsza, to test wykonany do 72 godzin metodą RT PCR wraz z wykonanym 4 godziny przed odlotem szybkim testem antygenowym. Druga, to tylko jeden test wykonany metodą RT LAMP do 4 godzin przed wejściem na pokład samolotu na lotnisku.

Według specjalistów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oraz przedstawicieli największych linii lotniczych na świecie, zastosowane już przez rząd holenderski przepisy wkrótce będą obowiązywać w większości krajów. Zdaniem władz IATA są najbardziej efektywną metodą na odrodzenie ruchu lotniczego na całym świecie.

Zdjęcie z dnia 24.01.2021 r. autor: Marek Strykowski