12 października 2020 roku, punktualnie o godzinie 12.00 Prezes Centrum Badań DNA Jacek Wojciechowicz oraz Prezes Medicofarma S.A. Cezary Kliczewski podpisali umowę, na podstawie której rozpocznie się masowa produkcja szybkich 5-minutowych testów na koronawirusa.
Wczoraj podpisał Pan umowę, na podstawie której Centrum Badań DNA będzie mogło produkować szybki test genetyczny. Dlaczego wybrał Pan Medicofarmę?
- Dokładnie przeanalizowaliśmy możliwości firm produkujących produkty medyczne, ich jakość, parametry techniczne oraz doświadczenie w produkcji testów. Zdecydowaliśmy się na Medicofarmę, gdyż naszym zdaniem właśnie ta firma spełniała wszystkie nasze oczekiwania. W tym miejscu chciałbym bardzo serdecznie podziękować panu Cezaremu Kliczewskiemu, prezesowi Medicofarmy za bardzo szybkie i sprawne procedowanie przy negocjacjach i samym podpisaniu umowy. Dzięki temu możemy bardzo szybko przystąpić do produkcji i masowego wprowadzenia testu na rynek.
Jakie są możliwości produkcyjne? Ile testów miesięcznie może trafić na rynek?
- W początkowym etapie będzie to ok. 7-8 milionów sztuk miesięcznie. Ale w bardzo szybkim czasie będziemy mogli zwiększyć produkcję nawet do kilkudziesięciu milionów.
Czy mógłby Pan powiedzieć coś więcej o nowym teście?
Nasz szybki 2-genowy test genetyczny działa w oparciu o technologię RT-LAMP, do identyfikacji wirusa SARS-CoV-2. Metoda RT-LAMP jest alternatywną do RT-PCR metodą detekcji materiału genetycznego SARS-CoV-2 w czasie znacznie krótszym niż RT-PCR, przy zdecydowanie większej czułości i porównywalnej swoistości. Metoda LAMP (Loop Mediated Isothermal Amplification) jest techniką identyfikacji sekwencji nukleotydowej w czasie od 5 do 20 min. Opracowany przez nasz zespół test diagnostyczny pomija etap izolacji RNA wirusa z próbki pobranej od pacjenta, dzięki czemu cały proces diagnostyczny trwa niezwykle szybko i jest też kilkukrotnie tańszy niż procedura oparta o obecnie stosowane testy RT-PCR. Zaletą naszego testu jest ponadto brak konieczności wykorzystania drogich urządzeń laboratoryjnych (tj. termocyklerów Real-Time-PCR) a jedynym urządzeniem wykorzystywanym do przeprowadzenia reakcji jest prosty podgrzewacz, dzięki czemu możliwe jest wykonanie reakcji „przy łóżku pacjenta” lub w warunkach terenowych jak lotnisko, stadion czy zakład produkcyjny.
Czy współpraca z Medicofarmą będzie miało wpływ na działalność grupy Inno-Gene?
- Rozpoczęcie współpracy z Medicofarmą to dla nas milowy krok w rozwoju naszej grupy. Dzięki tej umowie rozpoczynamy komercjalizację naszej myśli naukowej, tj. testów nad którymi pracowaliśmy ponad 15 lat. Należy pamiętać, że też jako pierwsi na świecie opracowaliśmy inne innowacyjne testy genetyczne, przede wszystkim na predyspozycje do chorób nowotworowych. Otrzymaliśmy za nie liczne nagrody i wyróżnienia. Teraz przyszedł czas na to, żeby testy i badania nad którymi pracowaliśmy tyle lat udostępnić lekarzom i pacjentom na całym świecie. Dzięki doświadczeniu i wysokiej jakości produkcji Medicofarmy, będziemy mogli masowo produkować a później sprzedawać nasze testy na całym świecie. Można powiedzieć, że wspólnie z Medicofarmą zagramy w Lidze Mistrzów.
Mówi Pan o Lidze Mistrzów. W tym miejscu nasuwa się pytanie o rozmowy z UEFĄ i innymi organizacjami, które zainteresowały się nowym szybkim testem genetycznym na koronawirusa?
- Rozmowy trwają, przygotowaliśmy już gotowe rozwiązania nie tylko na stadiony dla UEFA i federacji krajowych, ale również hale sportowe czy na lotniska. Mamy też gotowe propozycje dla firm i przedsiębiorstw zatrudniających nawet kilkanaście tysięcy osób . Już wkrótce rozpoczniemy testowanie w kilku dużych firmach.
Rozmawiał Marcin Koszełowicz, Grupa Intermedia