Podpisanie umowy z COVIDVAX to dla nas kluczowa decyzja. Będzie miała ogromne znaczenie w rozwoju Grupy Inno-Gene S.A – powiedział Jacek Wojciechowicz, prezes grupy  Inno-Gene S.A.

W dniu dzisiejszym zarząd INNO-GENE S.A. poinformował, że spółka podpisała umowę inwestycyjną z firmą COVIDVAX sp. z o.o., której celem jest stworzenie polskiej szczepionki na COVID-19.

- Tak, taką decyzję podjęliśmy i od dzisiaj angażujemy się w pomoc przy realizacji tego przedsięwzięcia. Jest to dla nas kluczowa decyzja, ponieważ wiąże nas formalnie z zespołem profesora Andrzeja Mackiewicza. Będzie to miało ogromne znaczenie w rozwoju Grupy Inno-Gene S.A. Rozpoczęliśmy już rozmowy, które mają w pełni zabezpieczyć finansowanie prac nad szczepionką.

Dlaczego jest to decyzja kluczowa?

- Szczepionka, którą tworzymy jest oparta na działającej od ponad 20 lat szczepionce na raka skóry czyli czerniaka. Mimo, że profesor Mackiewicz skutecznie leczy nią już od 20 lat, to sama konstrukcja szczepionki wyprzedza te stosowane na świecie o całą epokę. To szczepionka najnowszej generacji, która w odróżnieniu do wszystkich innych stosowanych na świecie jest bezpieczna i nie zawiera rtęci czy aluminium. Adiuwantem są tutaj komórki macierzyste. Warto podkreślić, że zespół profesora podał już ponad 40 tysięcy szczepione, i ani razu nie wystąpiły jakiekolwiek powikłania.

Jakie korzyści widzi Pan w zaangażowaniu w projekt COVIDVAX?

- Przede wszystkim możliwość uczestniczenia w pracach badawczych a później komercjalizacji szczepionek, które zrewolucjonizują światową medycynę. Jako biotechnolog i autor kilku patentów w diagnostyce molekularnej wiem, że zapoczątkowana droga przez profesora Mackiewicza jest przyszłością. Jeśli uda nam się dopracować szczepionkę na COVID-19 do końca, a to już bardzo blisko, to będzie to krok milowy w wykorzystaniu metodologii profesora Mackiewicza w produkcji szczepionek na wiele chorób, przede wszystkim okołogrypowych czy związanych z chorobami odkleszczowymi. Teraz widać jak ważna dla państwa produkcja własnych szczepionek, np. na grypę. Jesteśmy uzależnieni od zagranicznych producentów i musimy czekać w kolejce. Na rynku brakuje ogromnej ilości szczepionek.

To prawda, że wynaleziona przez profesora Mackiewicza szczepionka działa nawet kilka lat?

- Zastosowane w szczepionce komórki macierzyste powodują, że chroni nasz organizm dłużej niż te produkowane przez zachodnie koncerny. Przy technologii stosowanej przy tradycyjnych szczepionkach szczepić trzeba się co rok. A to są dla każdego państwa ogromne koszty.

Dlaczego Pana zdaniem na razie nie ma większego zainteresowania wśród osób, które decydują o zaangażowaniu państwa w finansowanie szczepionki na COVID-19?

- Trudno mi powiedzieć dlaczego, ale już od wielu, wielu lat nasi najwybitniejsi naukowcy i wynalazcy mieli z tym problemy. Wystarczy wymienić kilka wynalazków, autorami których byli Polacy, ale producentami na masową skalę już zagraniczne koncerny. Niebieski laser, dziś wykorzystywany m.in. w napędach Blu-ray chociażby w każdym PlayStation 4, kamizelka kuloodporna – Kazimierza Żeglenia, telewizor - Jana Szczepanika, pierwsza na świecie kamera – Kazimierza Prószyńskiego, hologram – Mieczysława Wolfke, ręczny wykrywacz min - Józefa Kosackiego. Monokryształy czyli podstawa wszystkich monitorów, laptopów i telewizorów są wynalazkiem Jana Czochralskiego, a pierwszy na świecie samochód skonstruował Jan Bożek. Można oczywiście wymienić jeszcze kilka przełomowych wynalazków, na których nasz kraj nie zarobił ani złotówki. Mam nadzieję, że przy polskiej szczepionce tak nie będzie.

Ostatnie moje pytanie dotyczy postępu prac nad nowym 5-minutowym testem, który opracowało Centrum Badań DNA. Na jakim etapie test jest obecnie?

- W naszym laboratorium rozpoczęliśmy już produkcję naszych testów, które zostały wykorzystane min. przy testowaniu drużyny Cracovii. Wczoraj wybraliśmy partnera, z którym już rozpoczęliśmy wdrażanie testu do masowej produkcji. Według zapewnień producenta, na początku będziemy mogli dostarczać ponad milion testów tygodniowo. Ta ilość oczywiście będzie mogła zwiększać się sukcesywnie.