Pracujemy już nad przygotowaniem procesu, który pozwoli na lotniskach sprawnie testować nawet kilka tysięcy pasażerów dziennie. W przyszłym tygodniu wybierzemy firmę, która na nasze zlecenie produkować będzie testy. Jesteśmy po rozmowach z przedstawicielami pielęgniarek i lekarzy, którzy chcieliby, aby nasz test był wykonywany pacjentom umawianym na wizyty w przychodniach i szpitalach - powiedział Jacek Wojciechowicz, prezes Centrum Badań DNA.
W środę na konferencji prasowej Centrum Badań DNA zaprezentowało nowy 5-minutowy test genetyczny na koronawirusa.
- Tak, zainteresowanie naszym testem jest ogromne. W ciągu tylko jednego dnia skontaktowali się z nami przedstawiciele z kilkunastu krajów, w tym z Wielkiej Brytanii, Kanady, Hiszpanii, Izraela a nawet z Kataru, Turkmenistanu czy Arabii Saudyjskiej. Nasz test wykonywany jest metodą RT LAMP, która już od kilku dni jest zalecana przez amerykańską agencję FDA (Food and Drug Administration). W większości krajów, z którymi rozpoczęliśmy rozmowy akceptują tą rekomendację. Myślę, że wkrótce metoda RT LAMP będzie też zalecana w Europie. Testy są tak samo wiarygodne jak wykonywane metodą RT PCR, tylko o wiele tańszą.
Jaka będzie cena testów?
Cena detaliczna będzie się wahać pomiędzy 70 a 80 zł. Przy dużych zamówieniach oczywiście cena będzie negocjowana, ale na pewno wyższa od tej, którą otrzymała firma z Indii. Pierwsze zamówienie przyszło z Indii, to 250.000 testów, które zaczniemy dostarczać już w połowie października. Nasz partner z Delhi jest pierwszym naszym kontrahentem, dlatego dostał wyjątkowo cenę.
Kiedy rozpocznie się sprzedaż testów?
- Bardzo szybko. Już w przyszłym tygodniu wybierzemy firmę, która na nasze zlecenie produkować będzie testy. Mamy zabezpieczone wystarczające środki finansowe, zamówiliśmy już w poniedziałek urządzenia, które będą niezbędne przy wykonywaniu testów. Pierwsza partia sprzętu dotrze do nas już w przyszłym tygodniu.
Mówi pan o zabezpieczeniu środków finansowych.
- Tak, w związku z tym, że musieliśmy natychmiast złożyć zamówienia na sprzęt niezbędny do realizacji testów, zdecydowałem się sprzedać część swoich akcji w Inno-Gene S.A. i przeznaczyć uzyskane środki na uruchomienie projektu. Niestety żaden bank ani instytucja finansowa nie była w stanie nam pomóc, udzielając szybkiego kredytu obrotowego. Tutaj każdy dzień jest bardzo ważny. Dlatego nie mogłem czekać, choć miałem świadomość, że dzień czy dwa dni później akcje będą droższe.
Czy Centrum Badań DNA jest przygotowane na obsługę kontraktów?
- W przyszłym tygodniu zostanie zatrudniony szef sprzedaży, którego zadaniem będzie szybkie zbudowanie działu handlowego, wyspecjalizowanego w zawieraniu i prowadzeniu międzynarodowych kontraktów. Będzie miał na to tydzień.
Mówi Pan o zainteresowaniu testami w kilkunastu krajach. A jak jest w Polsce?
- Wczoraj zgłosiły się do nas dwa polskie porty lotnicze, które są bardzo zainteresowane przeprowadzeniem pilotażu związanego z procedurą przeprowadzenia testów na lotnisku dla pasażerów wybierających się w podróż liniami lotniczymi. Pracujemy już nad przygotowaniem takiego procesu, który pozwoli na lotniskach sprawnie testować nawet kilka tysięcy pasażerów dziennie. Za tydzień powinniśmy być już gotowi. Czekamy też na termin spotkania z jednym z członków zarządu stowarzyszenia IATA. Na konferencji był przedstawiciel Stowarzyszenia Agentów IATA, który był pełen optymizmu co do naszego rozwiązania. Bardzo zainteresowany naszym testem był też obecny na konferencji wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych, które skupia prawie 400 firm branży turystycznej w Polsce. Mamy też zapytania i prośby o oferty z kilkunastu klubów sportowych i kliku federacji.
Czy Ministerstwo Zdrowia jest zainteresowane testem?
- W przyszłym tygodniu będziemy mieli przygotowana ofertę dla Ministerstwa Zdrowia. Jesteśmy po rozmowach z przedstawicielami pielęgniarek i lekarzy, którzy chcieliby, aby nasz test był wykonywany pacjentom umawianym na wizyty w przychodniach i szpitalach. Wśród personelu medycznego widać ogromne zaniepokojenie obecną sytuacją związana z COVID-19, a szybki 5-minutowy test dla pacjenta zapewni im bezpieczeństwo w trakcie wykonywania ich obowiązków.
JK, Grupa Intermedia