Na tle innych powoli wdrażanych testów genetycznych RT LAMP, test opracowany przez naukowców z Centrum Badań DNA pod względem jakości, czasu reakcji i prostoty działania nie znajduje sobie równych w Europie i na świecie. Tym testem zostaną przebadani wszyscy zawodnicy, trenerzy, sędziowie i kibice podczas marcowych Halowych Mistrzostw Europy w Lekkiej Atletyce oraz imprezy "COPERNICUS CUP Toruń 2021" w której wezmą udział najlepsi lekkoatleci z całego świata.
Test o nazwie CBDNA RT LAMP RAPID TEST charakteryzuje się bardzo wysoką ponad 97% czułością diagnostyczną, co oznacza że wykrywa wirusa praktycznie 100% pozytywnych próbek, zaś specyficzność testu na poziomie 100% gwarantuje zerowy odsetek testów fałszywie negatywnych. Jest o wiele tańszy od testów genetycznych wykonywanych metodą RT PCR przy identycznej jakości diagnostycznej. Test jest już zaakceptowany w kilku krajach w Europie jak i na świecie. Już ponad kilkuset polskich turystów korzystających z podróży do Hiszpanii, która wymaga negatywnego wyniku testu genetycznego wykonali właśnie CBDNA RT LAMP RAPID TEST. Koszt to tylko 219 złotych.
Warto zaznaczyć, że zastosowany w Wielkiej Brytanii (w hrabstwie Manchester) w ramach pilotażowego testowania ludności metodą RT-LAMP test nie przekroczył 50% czułości, a na lotniskach w Londynie i Hong Kongu maksymalnie 90 procent. To pokazuje jak bardzo zaawansowany jest test opracowany w laboratoriach Centrum Badań DNA.
Poznańscy naukowcy, granicę wykrywalności wirusa określili przy użyciu jednej metody ograniczonych rozcieńczeń RNA wzorcowego w postaci minimum 10 kopii wyselekcjonowanych genów wirusa. W przeprowadzonej przez nas walidacji wskaźnik wyników dodatnich wyniósł minimum 97%. Również swoistość, odzwierciedlająca wyniki prawdziwie negatywne, określono w naszym teście zawsze na poziomie 100%.
W badaniach wykazaliśmy także brak reakcji krzyżowych dla ponad 60 000 analizowanych sekwencji: Human coronavirus OC43, HKU1, 229E, NL63, SARS-COV-1, MERS, wirusów grypy typu B, typu A, H1N1, Enterovirusów, Respirovirusów typu 1-4, bakterii z rodzaju Mycobateria, Bartonella, Pseudomonoas, Staphylococcus, Streptococcus, Legionella oraz grzybów z rodzaju Candida. Oznacza to, że nasz test pokazuje zakażenie wyłącznie koronawirusem SARS-CoV-2 i cechuje się bezbłędnością.
Walidacja testu została wykonana na 2550 próbkach, w tym 95 próbkach pozytywnych SARS-CoV-2, potwierdzonych testem RT-PCR. Zarówno w przypadku próbek pozytywnych jak i negatywnych otrzymano 100% zgodności względem testu RT-PCR, przy czym test RT-LAMP wykazał czułość nieznacznie wyższą niż RT-PCR. Odtwarzalność i powtarzalność wykonano na 50-ciu próbkach otrzymując 100% zgodności w powtórzeniach. Warto podkreślić, ze bardzo często do szerokiego użytku trafiają testy po walidacji tylko 12 próbek.
Testy wykonywane metodą RT-LAMP w stosunku do tych wykonywanych metodą RT-PCR charakteryzują się o wiele niższą ceną, szybszym czasem wykonania. CBDNA RT LAMP RAPID TEST został wpisany przez międzynarodowy instytut Quality Control for Molecular Diagnostics (QCMD) na listę testów certyfikowanych do badań nad koronawirusem SARS-CoV-2 COVID-19. QCMD to najbardziej prestizowa ne świcie instytucja certyfikująca badania i testy genetyczne.
Testy antygenowe czy testy RT LAMP?
Wiceminister Zdrowia Waldemar Kraska w rozmowie z PAP: "Szybkie testy antygenowe wykorzystuje się do wstępnej diagnostyki osób potencjalnie zakażonych koronawirusem mających objawy, u osób bez objawów nie dają one wiarygodnego wyniku. Obecnie testuje się nimi pacjentów SOR-ów i izb przyjęć...Jeśli to robimy przesiewowo u każdego pacjenta, to te testy nie sprawdzą się. Po prostu ilość wirusa, która jest badana, jest tak mała, że u bezobjawowego pacjenta najczęściej nie jest on testem antygenowym wyłapywany"