Poznańskie Laboratorium Centrum Badań DNA jako pierwsze w Polsce rozpoczęło wykonywanie kompleksowych testów wykrywających obecność SARS-COV-2. Badanie składa się z szybkiego testu serologicznego oraz testu genetycznego. Te dwa badania wykonane w tym samym czasie w 100% potwierdzają chorobę COVID-19 lub informują o jej braku.
Centrum Badań DNA jest wpisane na listę Ministerstwa Zdrowia jako certyfikowane laboratorium do przeprowadzania badań i testów na COVID-19.
- Wynik pierwszego testu - serologicznego - udzieli nam kilku odpowiedzi. Po pierwsze odpowie nam na pytanie, czy mieliśmy kontakt z wirusem SARS-CoV-2. Więc jest to kluczowa informacja wynikająca z badania. Po drugie dowiemy się o etapie ewentualnej infekcji i przybliżonym czasie kontaktu z wirusem. Jeśli wynik pierwszego testu będzie pozytywny będzie potwierdzany badaniem genetycznym (badanie RNA wirusa za pomocą metody RT PCR). Wtedy uzyskamy 100% pewność czy badana osobą jest zakażona i wymaga kwarantanny lub skierowania do szpitala, czy jest zdrowa i nie zakaża - powiedział Jacek Wojciechowicz, prezes Centrum Badań DNA.
Profesjonalny zespół laboratorium Centrum Badań DNA każdego dnia może przeprowadzić ok. 1000 kompleksowych testów. Takie badanie zalecane jest przede wszystkim pracownikom służby zdrowia, która na co dzień zmaga się z pandemią choroby Covid-19.
- Kompleksowymi testami powinni być objęci przedstawiciele wolnych zawodów, którzy maja na co dzień kontakty z dużą ilością osób, które bardzo często przechodzą chorobę bez żadnych objawów i nieświadomie mogą zarażać innych. Do grup zwiększonego ryzyka należą również pracownicy sklepów, kierowcy firm transportowych czy komunikacji miejskiej oraz kurierom dostarczającym do naszych domów i firm przesyłki czy zakupy i posiłki – dodaje Jacek Wojciechowicz.
O zasadności przeprowadzenia większej ilości testów informują przedstawiciele nauki i medycyny. Podawany jest przykład Korei Południowej, która w sposób modelowy poradziła sobie z epidemia COVID-19.
Tam wykonuje się dziennie ok. 20 tysięcy testów. Jak twierdzą polscy naukowcy, na co dzień zajmujący się wirusologią, żeby jak najszybciej zapanować nad sytuacją, w Polsce powinno wykonywać się 10-15 tysięcy badań dziennie.
- Zgodnie z aktualną wiedzą naukowa i szacunkami większość z nas przejdzie infekcje wirusem, około 60-80% populacji i większość z nas przejdzie ją bezobjawowo nie mając nawet takiej świadomości. Badanie testem serologicznym wykrywającym przeciwciała IgM i IgG odpowie nam na to pytanie. Obecność samych przeciwciał IgG w teście może świadczyć o przebytej infekcji np. wiele miesięcy temu i powstaniu specyficznych przeciwciał zwalczających wirusa. Niestety przebyta infekcja SARS-CoV-2 nie chroni nas przed powtórnym zakażeniem. Znane są przypadki kiedy pacjent wyzdrowiał po infekcji i następnie uległ powtórnemu zakażeniu COVID-19 - powiedział prezes Centrum Badań DNA.
Informacje o Centrum Badań DNA
Centrum Badań DNA - ośrodek badawczo-diagnostyczny, którego celem jest wdrażanie i oferowanie nowoczesnych technologii w zakresie analiz DNA. Należy do notowanej na giełdzie Grupy InnoGene S.A. Prowadzi wspólne badania i projekty naukowe z Instytutami Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu i Politechniką Poznańską.
Centrum Badań DNA posiada 14-letnie doświadczenia w diagnostyce serologicznej i genetycznej. Posiada wszystkie wymagane prawem wpisy do rejestru laboratorium medycznych Wojewody Wielkopolskiego i Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych. Centrum Badań DNA corocznie przechodzi kontrole SANEPID-u, wyspecjalizowanych jednostek Urzędu Wojewódzkiego czy wizytatorów KIDL. Centrum Badań DNA działa zgodnie z ogólnymi wymaganiami dotyczącymi kompetencji laboratoriów badawczych oraz wdrożyło w swoim laboratorium standardy postępowania zgodne z wymaganiami międzynarodowej normy ISO 9001:2008.
Realizowane projekty w latach 2019-2020:
Genomiczna Mapa Polski ECBiG – Europejskie Centrum Bioinformatyki i Genomiki
Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego,
Skład Konsorcjum: Centrum Badań DNA, Instytut Chemii Bioorganicznej PAN oraz Politechnika Poznańska
Projekt Płynna biopsja – narzędzie do wykrywania „odcisków raka” we krwi obwodowej pacjentów z rakami głowy i szyi.
Skład konsorcjum: Centrum Badań DNA, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Szpital Kliniczny im H.Święcickiego UM w Poznaniu, Instytut Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu,
Wybrane nagrody i certyfikaty dla Centrum Badań DNA za innowacyjność w medycynie i genetyce:
Ambasador Innowacji 2019 - nagroda Polskiej Agencję Rozwoju Biznesu oraz dziennika "Rzeczpospolita"
Nagroda Polskiej Nagrody Innowacyjności 2018 - VI Polski Kongres Przedsiębiorczości 2018 - wraz z Politechniką Poznańską,
Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju 2018 w kategorii: "Medycyna i farmacja przyszłości" - pod patronatem Prezes Urzędu Patentowego RP, dr Alicji Adamczak - nominacja,
Europejskie Forum Gospodarcze w konkursie PARP "Innowacyjny Projekt" - W kategorii „Innowacyjny projekt branży Farmaceutycznej/Medycznej" Centrum Badań DNA otrzymało wyróżnienie za realizację projektu pt. „Opracowanie i wdrożenie kompleksowego panelu testów diagnostycznych w kierunku identyfikacji patogenów przenoszonych przez kleszcze,
Złoty Certyfikat "Polish Product" w kategorii Firma Roku - przyznane przez Centralne Biuro Certyfikacji Krajowej,
Certyfikat ISO 9001:2008, wydany przez Bureau Veritas Certification. Zakres certyfikacji obejmuje: świadczenie i doskonalenie usług z zakresu genetycznej diagnostyki medycznej w oparciu o nowoczesne technologie badań.
REHAMEDICA Częstochowa, ul. Kopernika 8A
Kontakt: tel. 698 680 289