16 września 2020 roku w Urzędzie Patentowym RP został złożony wniosek patentowy pt. „Oligonukleotydy i ich zastosowanie oraz sposób i zestaw do szybkiej diagnostyki infekcji SARS-CoV-2 w oparciu o technikę RT-LAMP (Loop Mediated Isothermal Amplification)”. Autorem testu jest zespół Centrum Badań DNA.

Złożony wniosek umożliwia Centrum Badań DNA czerpanie korzyści z komercjalizacji np. licencjonowania oraz gwarantuje ochronę prawną na całym świecie. Obecnie Zarząd prowadzi rozmowy z producentami urządzeń mobilnych w celu opracowania prototypu umożliwiającego przeprowadzenie reakcji w warunkach terenowych.
    
Nowy test genetyczny oparty jest o technologię LAMP (Loop Mediated Isothermal Amplification) czyli namnażania RNA wirusa w jednej, stałej temperaturze. W porównaniu do powszechnie używanej technologii PCR, która wymaga specjalistycznych urządzeń i cyklicznej zmiany temperatury, reakcja w technologii LAMP przebiega w jednej temperaturze 65 stopni C, a jej wynik odczytywany jest nawet po kilku minutach. Technologia LAMP wielokrotnie przyspiesza badanie koronawirusa i kilkukrotnie obniża jego koszt, a przede wszystkim może być przeprowadzona w warunkach terenowych np. na lotniskach, stadionach, salach koncertowych czy przejściach granicznych. Porównanie metody LAMP i PCR wskazują, że amplifikacja izotermiczna wykazuje czułość i specyficzność większą od łańcuchowej reakcji polimerazy (PCR) o dwa rzędy wielkości.

Wynik testu jest widoczny gołym okiem w postaci zmiany barwy probówki z czerwonej na pomarańczową lub jej zmętnienie. Jako jedna z opcji, firma przygotowuje też specjalną aplikację na smartfony, która zdecydowanie ułatwi analizę próbki poza laboratorium.

Technologia RT LAMP różni się od znanej i obecnie stosowanej RT PCR techniką namnażania materiału genetycznego. Warto podkreślić, że wiarygodność testu z wykorzystaniem metody RT LAMP jest identyczna jak stosowana obecnie metoda RT PCR.  

Test został zwalidowany na próbkach wcześniej pobranych przez pacjentów do badania obecności koronawirusa SARS-COV-2. Stwierdzono, że wyniki zbadanych próbek nową metodą RT LAMP, były identyczne jak wcześniej wykonane obecnie stosowaną metodą RT PCR (Real Time Polymerase Chain Reaction).

Technika LAMP wykorzystuje inne enzymy i jest przeprowadzana w jednej temperaturze 65 stopni C. Wykorzystane w niej odczynniki (3 pary starterów) zwiększają jej czułość i specyficzność względem PCR, a całą rekcja wymaga do 20 minut i może być wykonana na zwykłej prostej cieplarce lub podgrzewaczu np. podłączonym do smartfona, ze specjalną aplikacją, którą tworzy nasz zespół IT.